Tisztázni kell, hogy hol jelentkezik a derékfájdalom, valamint milyen mértékű. A kezelés tulajdonképpen a pontosan felállított diagnózis után válik elérhetővé. A menstruációt kísérő fájdalom 1-2 nap alatt elmúlik. Viszont, ami a gerinchez köthető, annál már szükség lehet tornára, illetve masszázsra. A derékfájás kezeléséről a Gyógytornászom is írt már korábban egy részletes útmutatót. Ezt érdemes áttanulmányozni, hogy rájöhessen, mi áll a panaszok hátterében.
Sokszor nehéz lehet megállapítani a fájdalom okát, azonban egy jó szakember, alapos kivizsgálás után fel tudja állítani a pontos anamnézist. Az egyszerű derékfájás otthoni pihenéssel el is múlhat. Ez eredhet megerőltetésből, de egy hirtelen mozdulat is előidézheti a kellemetlen érzést. Előfordulhatnak olyan betegségek, amik komolyabb tüneteket is produkálhatnak a derékfájdalmon kívül. Ilyen lehet például a végtagok zsibbadása, a lábfájás, valamint görcsös vagy szúró érzés a lábujjakban. Ezek mind-mind összefüggésben állhatnak a gerincet érintő problémákkal.
Mit csináljunk, ha fáj a derekunk?
Először is ne halogassuk tovább az orvosi látogatást! Másodszor próbáljunk minél többet pihenni addig, amíg eljutunk a szakemberhez. Sokszor megoldást jelent a derék megkímélése a fájdalom enyhítésénél. Az 1-2 napig szedett fájdalomcsillapítók is hatásosak, ha a probléma nem szervi vagy komolyabb betegségből eredő. Előfordulhat nőknél a menstruációt megelőző időszakban deréktáji fájdalom. Ez azonban 2-3 nap után magától megszűnik.
Tulajdonképpen a fájdalom ebben az esetben a méhből sugárzik ki, ami felkészül a vérzéssel járó folyamatra. Azt kell mondanunk, hogy súlyosabb vesebetegségeket, csontvelőgyulladást és prosztata elváltozásokat is kísérhet derékfájdalom. Minden esetben fontos a szakorvossal történő konzultáció, hiszen minden problémára más a megoldás. A lumbágó például hirtelen fellépő intenzív derékfájdalommal jelentkezik, ami miatt a páciens kötöttnek érezheti a derekát. Előfordulhat, hogy nehezen száll ki az ágyból, éjszakai fájdalom lép fel, vagy előre, oldalra helyezi a testsúlyát.
Milyen módszerekkel enyhíthető a derékfájás?
Kétféle módszer ismert, mint minden betegségnél. Az egyik az operatív, vagyis a műtéti kezelés. A másik pedig a konzervatív terápia, ami a műtét elkerülésére és a megelőzésre fókuszál. Ez utóbbi kezelést szokták leggyakrabban alkalmazni, amibe beletartozik a gyógytorna és masszázs is. A lényeg az, hogy a panaszok elmúljanak és idővel teljesen megszűnjenek.
A különböző tabletták és krémek is megoldást jelenthetnek. Ezek általában fájdalomcsillapítók és olyan lazító hatású krémek, amikkel az otthonunkban tudjuk kezelni a kialakult problémát. Természetesen a kiváltó okot nem szüntetik meg, csak tüneti kezelést nyújtanak. A leghatásosabb minden mozgásszervi problémával dolgozó szakember szerint a gyógytorna. Ezzel alaposan át lehet mozgatni a letapadt és becsípődött izmokat, valamint passzív és aktív feladatokkal stabilizálni lehet az ízületeket. A tornához jó megoldás a masszázs, ami kilazítja a feszes derékizmokat.