Sokan panaszkodnak, hogy amióta műanyag ablakokat szereltettek az ingatlanukra, azóta gyakori a párásodás és penészedés is előfordul. Ez minden valószínűséggel azért fordulhat elő, mert nincsen légbevezető az ablakban, így nincs megfelelő szellőztetés sem. A műanyag ablak légbevezetők jelentőségét a veka.hu weboldalon is kiemelik.
A légbevezetőt akár utólag is be lehet szerelni a nyílászáróba, például a VEKA műanyag profilokhoz nagyon könnyen beszerezhető ez a fontos kiegészítő. Tulajdonképpen pénzügyi vonzata is van ennek, ugyanis a melegebb, párásabb levegő akár 20%-kal megnövelheti egy ingatlan fűtési igényét, ami biztosan meglátszik a fűtésszámlán. Többek között, ezért is fontos az ablakpárásodás megszüntetése.
Ez a jelenség általában a benti levegő nedvességtartalma és hőmérséklete miatt alakul ki, tehát szorosan összefügg a megfelelő szellőztetés hiányával. A melegebb levegő több nedvességet képes megkötni, főleg akkor, ha nincs gyakori légcsere a lakásban, hogy a pára kijuthasson és a friss levegő beáramolhasson.
Az ablakpárásodás folyamatát felgyorsíthatja a fürdés, a zuhanyzás, de a főzés, vízforralás és a mosott ruhák szárítása egyaránt. Okozhatja továbbá az épületben lévő hidegfelületek és a bent lévő meleg levegő közti hőmérséklet-különbség. Ez szorosan összefügg a nyílászárók szigetelési képességével, hiszen egy rosszabbul szigetelt ingatlanban nagyobb eséllyel fordulnak elő hidegfelületek, amelyek vonzzák a párás, meleg levegőt. Így hamar megjelenhet a penészgomba is.
A penészedés elkerülése lehetséges
Ha az ablakokba légbevezetőt szerelünk, azzal eredményesen járulhatunk hozzá a megfelelő szellőztetéshez. Kényelmi és egészségügyi szempontból egyaránt fontos ez, mivel a magas páratartalom akár penészgomba megjelenéséhez is vezethet, mint említettük. Ez hosszútávon akár allergiás tünetekkel is járhat, betegséget okozhat.
A penész pedig nagyon hamar el tud terjedni több helyen is a lakásban, például falakon, bútorok felületén, de még egyes élelmiszereken is. Háztartásokban a páraelszívó és mérőrendszerek szintén segíthetnek abban, hogy kordában tudjuk tartani a levegő nedvességtartalmát. Ennek ellenére, még mindig az a legegyszerűbb, ha gondoskodunk a naponta többszöri szellőztetésről, manuálisan és ablak légbevezető alkalmazásával.
Ez utóbbi rendkívül előnyös megoldást jelent, mert a működése automatikus, úgynevezett higro szabályozáson alapszik. Önműködően képes érzékelni a lakás páratartalmát, és ennek alapján engedi be a friss levegőt, csak akkor és annyi ideig, ameddig éppen szükséges. Tehát semmiképpen nem kell attól tartanunk, hogy a hideg évszakban az ablak légbevezető fölöslegesen engedi ki a meleg levegőt a lakásból.
Nem fogja fölöslegesen lehűteni az otthonunkat, ha nincs szükség nagyobb mértékű szellőztetésre. A használatával könnyen megelőzhetjük a párás ablakfelületeket és a penészgomba megjelenését. Kevesebbszer kell majd kereszthuzattal teljesen kiszellőztetni az egész lakást, mert az ablak légbevezető segítségével alacsonyabb szinten tarthatjuk a belső terünk páratartalmát.