Minden olyan gépjárműnek, amivel a tulajdonosa vagy üzembentartója részt akar venni a forgalomban, rendelkeznie kell kötelező biztosítással. Érthető, hogy mindenki a lehető legkisebb összeget fizetné ezért a módozatért, de tehetünk is ezért, mert az ár több tényezőtől, többek között a vezető bonus malus fokozatától is függ. Így tudhatod meg a bonus malus besorolásodat.
A bonus fokozatba tartozó személyeknek lényegesen kevesebbet kell fizetniük a kötelező biztosításért, mint a malus rendszerben lévőknek. Érdemes tudni, hogy a bonus malus rendszer az egyes biztosítóktól függetlenül, teljesen egyformán működik minden társaságnál, azaz, nem a biztosító határozza meg, hogy melyek azok a kötelező biztosítások, amik a rendszerbe sorolhatóak.
Ezt ugyanis egy ide vonatkozó rendelet szabályozza. Ennek alapján a rendszer kiterjed személyautókra, autóbuszokra, teherautókra, vontatókra, motorkerékpárokra és mezőgazdasági vontatókra. Pár kivétel létezik csak, a lassú jármű, valamint a segédmotoros kerékpár.
Bonus malus kategóriák
Kötelező biztosítási szerződés megkötésekor minden fontos adatot meg kell adnod a biztosítónak, ami befolyásolhatja a bonus malus fokozatodat. Ha bármilyen oknál fogva ezt nem tudod megtenni, akkor a szerződés megkötésekor a biztosító az alapkategóriába, vagyis az A00 osztályba sorol be.
Ez az alapdíjas szint, amelybe azok a szerződő felek kerülnek, akik újonnan kötnek szerződést vagy a fentiek szerint nem azonosítható be a bonus malus besorolásuk. A következő kategória a B001-B10, amibe az új szerződés megkötése utáni évfordulókor lehet feljebb lépni. Így a bonus osztályba lehet kerülni.
De csakis azok a sofőrök léphetnek feljebb ebbe a csoportba, akik az úgynevezett megfigyelési időszak során megfelelnek ezeknek az elvárásoknak, vagyis kármentesek maradnak és legkevesebb 9 hónapja rendelkeznek már kötelező biztosítás szerződéssel. Ezekről a helyzetekről érdemes alaposan tájékozódnod, mielőtt megkötnéd a kötelező biztosítást valamelyik biztosítótársaságnál.
További fokozatok megismerése
A következő, azaz az M01-M04 fokozatban már szempont, hogy hányszor és milyen járművel okoztunk kárt. Ha személyautóval vagy motorral okozunk valamilyen káreseményt, akkor az élő besorolási szintünkhöz képest azonnal két osztályt esik a fokozatunk. Két darab károkozás esetén pedig hat osztállyal lejjebb sorol bennünket a biztosító.
Azok az ügyfelek kerülnek ebbe a legszigorúbb kategóriába, akik a megfigyelési időszak során minimum négy alkalommal okoztak kárt. Például autóbusz, mezőgazdasági vontató vagy tehergépjármű által okozott káresemény során a besorolás egy fokozattal lejjebb esik minden károkozás után.
Szerződéskötés előtt mindenképpen meg kell tudnod a bonus malus fokozatodat. Ezt megtudhatod biztosítóváltás esetén, mert kérheted a társaságtól, hogy levélben küldje el neked ezt. Ugyanakkor a központi nyilvántartásból is meg lehet tudni, ezzel a lehetőséggel gyakran élnek a biztosítótársaságok is új kötelező biztosítási szerződés esetén. Így nem történhet tévedés vagy félreértés.